Kwartet (1989)

Spektakl jest próbą rozliczenia Pokolenia '68 z własną przeszłością. W warstwie fabularnej to dzieje pewnego kwartetu muzycznego. Czwórkę przyjaciół (skrzypków Wacka i Janusza, altowiolistę Felka i wiolonczelistkę Lenę) łączy ten sam rok urodzenia (1946) i muzyczna pasja. Poznajemy ich w roku 1956, kiedy jako dziesięciolatkowie pracują nad ważnym dla nich występem. W ostatniej scenie rozgrywającej się współcześnie zespół spotyka się na jubileuszu swojego profesora. W międzyczasie był rok 1968, znamienny dla wszystkich.
W tej warstwie "Kwartet" jest opowieścią o bardzo brutalnej inicjacji politycznej i "utracie niewinności". Rok 1968 przerywa ich dobrze rozwijającą się karierę, zmusza do zdecydowanych przewartościowań moralnych. Nigdy już nie będzie tak jak było. Dziewczyna wyjeżdża do Izraela, jeden z kolegów robi karierę z pomocą urzędnika z MSW, drugi zostaje nieco cynicznym "obywatelem świata", inny klepie nauczycielską biedę. Rok 1968 zmienił ich życie, zmienił także ich samych. Kiedy spotykają ponownie jako czterdziestolatkowie, nie są w stanie wymazać ze swych życiorysów tych lat, ani nadrobić czasu, kiedy nie stanowili zespołu i kiedy sprzeniewierzali się sobie... Rozrachunek trwa... [TVP]




Autor sztuki: Tomasz Zygadło, Michał Komar
Tytuł oryginalny: „Kwartet”
Produkcja: 1989
Premiera TV: 23 pażdziernik 1989

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka

muzyka

muzyka

Joseph Haydn
muzyka

muzyka

opracowanie / konsultacja muzyczna


Obsada:
Profesor

Lena

Janusz

Wacek

Felek

Ojciec Leny

Stefcia

Oficer

Edek

Dziadek Mróz

Rydzewska

Werner

Marian

Regina

Brigitte

Sławek

Żona Janusza

Takeshi Omi
Hirohito

-

-

-

-

-

-

-

-

w napisach: Bogdan

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Wacek w młodości; w napisach nazwisko: Wisorowski

-

-

córka Leny; nie występuje w napisach



Notatki:
"Niewiele jest dziś krajów, w których historia jest w stanie wywołać autentyczne emocje. Tymczasem w Polsce fakty i dokumenty z przeszłości nadal funkcjonują jak bomby, których w porę nie zdetonowano. Społeczeństwo reaguje na ich ujawnienie bardzo różnie: są huczne obchody i kameralne rozliczenia. Narodowy kalendarz rocznic ciągle się powiększa, co spędza sen z powiek historykom i artystom" - pisała recenzentka w 1989 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170701

(POL) polski,


1 komentarz:

  1. Z jakiego powodu tvp nigdy nie emituje tego spektaklu?

    OdpowiedzUsuń