Mieszka z nimi także upośledzony brat kobiety Steve, którym troskliwa Minnie stale się opiekuje, oraz matka Minnie i Steve'a.
Zwierzchnik Verloca, pracownik rosyjskiej ambasady Vladimir, wyznacza agentowi nowe zadanie. Alfred ma przeprowadzić zamach bombowy. Uderzenie w obserwatorium Greenwich winno zmusić Brytyjczyków przerażonych wizją ataków terrorystycznych do podjęcia ścisłej współpracy z rządem cara. Szantażowany Verloc zgadza się podłożyć bombę. Wpada na pomysł, aby do tego celu wykorzystać pozostającego poza wszelkimi podejrzeniami Steve`a. Wkrótce dojdzie do tragedii, która pociągnie za sobą nie tylko tę jedną ofiarę. [PAT]
Autor sztuki: Joseph Conrad (Józef Konrad Korzeniowski)
Tytuł oryginalny: "The Secret Agent"
Przekład: Agnieszka Glinczanka
Produkcja: 2005
Premiera TV: 9 styczeń 2006
Reżyseria:
Muzyka:
opracowanie muzyczne
Obsada:
Verloc
Winnie
Matka
Steve
Heat
Komisarz
Profesor
Ossipon
Vladimir
Sir Ethelred
Pani Anna
Michaelis
Yundt
Posterunkowy
Policjant
Dama; w napisach imię: Natalia
Gość
Notatki:
Praca w królewskim obserwatorium w Greenwich za dnia nigdy nie była zbyt emocjonująca. Nocami naukowcy wpatrywali się w niebo, poszukując nowych ciał niebieskich, w świetle słońca dokonywali żmudnych obliczeń. Tym też zajmowali się 15 lutego 1894 roku. Jednak po południu, kwadrans przed szóstą, spokój badaczy zakłócił huk eksplozji. Na zewnątrz, w otaczającym placówkę parku, grupka gapiów zebrała się wokół ciężko rannego człowieka. Ślady krwi na śniegu wskazywały, że gdy mężczyzna próbował podłożyć bombę pod murem obserwatorium, nastąpiła przedwczesna detonacja. Niedoszły zamachowiec, zidentyfikowany przez policję jako Francuz Martial Bourdin, nie przeżył tego wypadku, zabierając do grobu tajemnicę ataku na królewskie obserwatorium.
Wiele lat później ta historia zainspirowała Josepha Conrada. Urodzony w głębi Rosji w 1857 roku syn polskich zesłańców stał się jednym z najbardziej cenionych angielskich pisarzy epoki. Światową sławę przyniosły mu powieści "Lord Jim", "Jądro ciemności" i "Tajfun". Z twórczości Conrada wielokrotnie natchnienie czerpali reżyserzy, wśród nich Alfred Hitchcock, Francis Ford Coppola i Andrzej Wajda.
02.170813
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz