Fantom (2003)

Utrzymany w mrocznym klimacie "Fantom" pochodzi z cyklu jednoaktówek, noszącego tytuł jednej ze sztuk "Beztlenowce". Akcja rozgrywa się w nadmorskim miasteczku Ellmit, gdzie w domku na plaży zaszyła się para małżeńska. Są bezdzietni, a długie oczekiwanie na narodziny potomka staje się ich obsesją. Ona popada niemal w stan obłędu, zdominowany beznadziejną sytuacją mąż poddaje się biernie woli żony. Znosi jej humory, agresję, nie protestuje, widząc, że zadawanie bólu sprawia jej satysfakcję, przynosi ulgę.
Pozwala, by zachowywała się tak, jakby już mieli dziecko. Z udawaną uwagą ogląda nowe ubranka dla malucha, skwapliwie zapewnia, że zamówił opiekunkę do dziecka, stateczną i odpowiedzialną emerytkę, kiedy oni wybierają się do kina na wieczorny seans. Wszystko w ich związku kręci się wokół nieistniejącego niemowlęcia, to ono jest najważniejszą osobą w rodzinie, wyznacza rytm i sens życia małżonków.
Do domku w nadmorskim kąpielisku przyjeżdża przyjaciel rodziny psychiatra. Towarzyszy mu kolejna narzeczona, która jest w jeszcze niewidocznej ciąży. Z racji swego zawodu przyjaciel ma pomóc pani domu powrócić do normalnego życia, wyrwać ją ze stanu apatii. Ale obecność gości pogłębia tylko wiszący w powietrzu rodzinny dramat, zagęszcza niezdrową atmosferę. [PAT]



Autor sztuki: Ingmar Villqist (pseud., rzeczywiste: Jarosław Świerszcz)
Tytuł oryginalny: „Fantom”
Produkcja: 2003
Premiera TV: 23 listopad 2003

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Ona

On

Gerdmann

Dziewczyna



Notatki:
Ingmar Villqist to literacki pseudonim jednego z najbardziej wybijających się w ostatnich czasach polskich dramatopisarzy, Jarosława Świerszcza, o którego utwory zabiegają teatry w całej Polsce. Sztuki "Noc Helvera", "Beztlenowce", "51 minut" znane są już także miłośnikom Studia Teatralnego Dwójki. Z zawodu Villqist jest historykiem i kuratorem sztuki współczesnej, przez wiele lat pełnił funkcję wicedyrektora warszawskiej galerii Zachęta, sprawdził się jako wykładowca ASP w stolicy. Jego wielka przygoda z teatrem rozpoczęła się w 1998 r. od przedstawienia z udziałem dwojga młodych aktorów "Oskar i Ruth", które odniosło duży sukces, zostało obsypane nagrodami. Sztuki Villqista dowodzą psychologicznej przenikliwości autora oraz znajomości natury ludzkiej. Jego bohaterowie są pełni rozmaitych obsesji, stanów lękowych, cierpień, traumatycznych przeżyć. To ludzie, którzy znaleźli się na zakręcie drogi życiowej, nie potrafią sobie poradzić z problemami, przytłaczającą ich okrutną rzeczywistością. Choć wyraźnie pragną bliskości drugiej osoby i zrozumienia, to jednocześnie dręczą się nawzajem, zadają sobie ból psychiczny, czasem fizyczny. Autor głęboko wnika w bardzo intymne sfery życia swych bohaterów, popadających w depresję, zrezygnowanych, wątpiących, zagubionych. Ponawia zawsze aktualne pytania o granice ludzkiej normalności, o konsekwencje powikłanych ludzkich losów.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180120

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz