Mąż i żona (1973)

Hrabia Wacław, wielbiciel wizyt, plotek, kart i miłostek, jest serdecznie znudzony swą sentymentalną żoną Elwirą, najchętniej zajmującą się robótkami w pustym i mrocznym domu. Nie wie, że jego przyjaciel Alfred, cyniczny bawidamek, dotrzymuje Elwirze towarzystwa, zasypuje ją miłosnymi listami i od roku cieszy się jej wzajemnością. Hrabia umizguje się do pokojówki Justysi, zarazem powiernicy swej żony, o czym nie wie Alfred, również cieszący się względami zalotnej subretki.
Justysia, uosobienie sprytu i pełnego wdzięku zepsucia, postanawia uporządkować jakoś tę zagmatwaną sytuację pozbywając się Alfreda. Zwierza się więc swej pani ze swojego romansu z jej kochankiem. Głęboko zraniona Elwira robi Alfredowi scenę zazdrości i zabrawszy wszystkie jego listy opuszcza dom. Korzystając z nieobecności małżonki Hrabia Wacław wreszcie może nasycić się wdziękami Justynki, lecz nieoczekiwanie Elwira wraca i zastaje męża z pokojówką in flagranti. Podczas awantury niechcący upuszcza listy kochanka. W ten sposób Hrabia Wacław dowiaduje się, że i jego małżonka nie jest bez winy. Jednak Elwira nie chce zdradzić, kto jest autorem bilecików...[PAT]





Autor sztuki: Aleksander Fredro
Tytuł oryginalny: „Mąż i żona”
Produkcja: 1973
Premiera TV: 23 kwiecień 1973

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Elwira

Wacław

Justysia

Alfred



Notatki:
Jedna z najlepszych i zarazem najfrywolniejszych komedii wierszem hrabiego Aleksandra Fredry o „czworokącie małżeńskim”, napisana prawdopodobnie w 1821 roku, już w rok później rozpoczęła karierę sceniczną budząc to zachwyt, to oburzenie krytyków, urzeczonych zręcznością intrygi, ale i zgorszonych bujnym i zmysłowym opisem rozluźnienia obyczajów, pędu do używania życia bez skrupułów moralnych, bez zachowywania pozorów.
W sto lat po premierze tej frywolnej komedii w teatrze lwowskim pisał Jan Lechoń: "Perlista, pełna odcieni ironii, pełna szyku, poezja kształcona na najlepszych francuskich wzorach, wiersz tak giętki, złe charaktery oddane z takim wdziękiem". Boy w "Obrachunkach fredrowskich" również nie krył zachwytu dla "najwytworniejszej komedii Fredry, olśniewającej mistrzostwem faktury wiersza". Publiczność, nawet ta wybredna, z pobłażliwym dystansem spoglądająca na "poczciwego Fredrę" - piewcę polskości, dla Fredry-ironisty miała wiele uznania. Rozmaite inscenizacje utworu niespełna 30-letniego wówczas autora długo pozostawały na afiszach.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
    POZOSTAŁE EKRANIZACJE TEJ SAMEJ SZTUKI:
  • Mąż i żona (1955) spektakl telewizyjny, reż. Bohdan Korzeniewski
  • Mąż i żona (1958) spektakl telewizyjny, reż. Jerzy Hoffman
  • Mąż i żona (1964) spektakl telewizyjny, reż. Maryna Broniewska
  • Mąż i żona (1969) spektakl telewizyjny, reż. Irena Babel
  • Mąż i żona (1978) spektakl telewizyjny, reż. Jan Świderski
  • Mąż i żona (1997) spektakl telewizyjny, reż. Olga Lipińska
  • Mąż i żona (2016) spektakl telewizyjny, reż. Jan Englert


02.180103

(POL) polski,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz