Skłonności do nałogów i depresji odziedziczyła po ojcu wrażliwa i delikatna Katia, absolwentka prawa. Najbardziej szorstka w obyciu i zdecydowana jest Wiera. Przy rodzinie mieszka Kola - sierota, którego generał przygarnął z ulicy. Służy w domu za parobka. I to właśnie on próbuje pomóc siostrom spełnić amerykańskie marzenia. Na horyzoncie pojawia się hollywoodzki reżyser, który w Moskwie kręci dokumentalny film o młodocianych prostytutkach. Przy aplauzie sióstr Kola przebiera się za kobietę. [TVP]
A⤻
⤺B
Autor sztuki: Janusz Głowacki
Tytuł oryginalny: „Czwarta siostra”
Produkcja: 2002
Premiera TV: 6 kwiecień 2003
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Wiera
Tania
Katia
Babuszka
Generał
Jurij
Kostia
John Freeman
Iwan Pawłowicz Pietrow
Misza
Stiopa
Kola (Sonia Oniszczenko)
Notatki:
Prapremiera "Czwartej siostry" odbyła się w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a reżyserowała sztukę również Agnieszka Glińska, utalentowana absolwentka Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej, mająca w dorobku interesujące spektakle teatralne i telewizyjne.
Akcja utworu Głowackiego została umiejscowiona w Moskwie końca lat 90., gdy świat stanął u progu nowego wieku. Autor ukazuje dzisiejszą, postkomunistyczną Rosję, znakomicie oddając klimat tych czasów. "Czwarta siostrę" uznano za pastisz literacki, wariację na temat znanej sztuki Antoniego Czechowa o siostrach Prozorow mieszkających na prowincji i tęskniących za wymarzoną Moskwą.
- Utwór nie jest wersją czy literacką kontynuacją "Trzech sióstr". To tylko ironiczna aluzja do Czechowa - komentował swoje dzieło sam autor. Pomysłowa inscenizacja dobrze odzwierciedla atmosferę tekstów Głowackiego - przewrotnych, pełnych ironii, przywodzących na myśl tragifarsę: okrutną, ale i śmieszną. Portret zbiorowy kilku postaci zamkniętych w jednym wnętrzu oddaje pełen gorzkich prawd obraz współczesnego społeczeństwa rosyjskiego, jego obyczajowość, mentalność, wady, kompleksy.
Wikipedia (polski)
02.170822
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz