Bar świat (2002)

Adaptacja pięciu opowiadań Bohumila Hrabala: , w których przewijają się wątki charakterystyczne dla twórczości tego pisarza. Realizm praskiego przedmieścia miesza się tu z elementami onirycznymi, bohaterowie w swoich postawach i działaniach oscylują między poezją i prozą życia, wzniosłością i przyziemnością, śmiesznością i tragizmem. W obskurnym barze "Świat" jak w soczewce skupia się obraz tej smętnej rzeczywistości, ludzkich wspomnień, tęsknot, zawiedzionych nadziei, niespełnionych marzeń. Do baru "Świat" schodzą się licznie mieszkańcy pobliskich kamienic. Brodaty "doktor" snuje filozoficzne i polityczne rozważania, grając w warcaby z listonoszem i popijając piwo. Radca topi żale i frustracje w kolejnych kieliszkach rumu. Za kontuarem stoi milcząca, znudzona Bufetowa, niemal mechanicznie napełnia kufle i kieliszki.
Ożywia się tylko na widok starego pana Hanty, zbieracza makulatury, który ze stosów papierzysk wygrzebuje dla niej książki - zaczytane doszczętnie romanse. Pana Bambę, prowadzącego po drugiej stronie podwórka skład trumien, odwiedza pan Kytka, poeta suurealistyczny, który właśnie w składzie chce urządzić wieczór poetycki na cześć starego, sparaliżowanego kolegi po piórze. Ustaliwszy szczegóły wspólnego przedsięwzięcia artystycznego obaj zjawiają się w barze, wciągając do środka także łóżko z paralitykiem. Za nimi dociera tam również Bardzo Stary Staruszek, który kiedyś pracował w tej okolicy, ale teraz wszystko się tu zmieniło: inne domy, inne ulice. Mała piwiarnia wydaje się jednak ciągle taka sama. Tego dnia zresztą kto żyw ciągnie do baru rozbrzmiewającego cygańską muzyką, bo na pięterku odbywa się wesele. Wprawdzie na dole dzień jak co dzień, ale zawsze to jakaś atrakcja. Tymczasem w odrapanej ubikacji popełnia samobójstwo młoda, bosonoga dziewczyna. Jej wiszące u sufitu ciało znajduje Bufetowa. [PAT]
Autor sztuki: Bohumil Hrabal
Tytuł oryginalny: „Baron Munchhausen”, „Chce pan widzieć Złotą Pragę?”,„Jarmilka”,
„Kafkiada”, „Praskie jasełka”
(opowiadania)
Przekład: Helena Gruszczyńska-Dębska, Emilia Witwicka, Cecylia Dmochowska
Produkcja: 2002
Premiera TV: 16 luty 2003

Reżyseria:


Muzyka:
 opracowanie muzyczne

Obsada:
Bufetowa

Pan Hanta

Panna Młoda - Bosa dziewczyna

Młody

Brodaty

Poczciarz

Pan Bamba

Pan Kytka

Staruszek bardzo stary

Pijany gość

Kobieta w piżamie

Kasjer

Lekarz

Starzec w łóżku

Kościelny z Aniołem

Plutonowy

Milicjant

w składzie: Don Vasyl (akordeon, gitara, śpiew), Dziani (skrzypce, gitara, śpiew), Tobiasz (gitara, tarabuka), Wit Sunoro (akordeon), Endriu (klarnet), Patrycja (taniec)

Sanitariusz; nie występuje w czołówce

nie występuje w czołówce

Pan Młody; nie występuje w czołówce
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Bar świat (1971) - spektakl Teatru TV, reż. Juliusz Burski


02.170623

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz