Wilk Kazański (1995)

Młody mecenas Rański, wywodzący się z dobrej inteligenckiej rodziny, pracuje dla bardzo bogatego biznesmena zajmującego się półlegalnymi interesami, Poldka Grabka. Wkrótce ma się odbyć ślub Rańskiego z Francuzką rosyjskiego pochodzenia, Nicoll Gagarin. Uwagę mecenasa zaprzątają jednak nie tylko przygotowania do tej uroczystości. Dotychczas doskonale prosperująca firma szefa zaczyna mieć kłopoty, a w willi pana Poldka pojawiają się milczący goście.
Grabek bierze ich za ludzi z mafii kazańskiej, którzy zapewne chcą przejąć jego biznes. Równocześnie Rański spotyka się z tajemniczym starszym Rosjaninem z Paryża, Nankinem, który wyjawia mu historię związku ojca Nicoll z bandytą Nikonem Merią, zwanym "Wilkiem Kazańskim". Nankin przedstawia Rańskiemu propozycję przejęcia firmy "Grabex" z chwilą zawarcia małżeństwa z Nicoll. Mecenas lojalnie informuje o wszystkim swego szefa. Grabek jest przekonany, że mafia planuje zamordowanie go na ślubie Rańskiego. Postanawia wyprzedzić rozwój wydarzeń i sam zabija Nikona Merię. Nankin w imieniu mafii żąda od Rańskiego pomszczenia "Wilka Kazańskiego". Mecenas uważa jednak, że jest człowiekiem wolnym, nie ma żadnych zobowiązań wobec Rosjan...
Autor sztuki: Eustachy Rylski
Tytuł oryginalny: brak (nowela niezatytułowana)
Produkcja: 1995
Premiera TV: 4 grudzień 1995

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Rański

Grabek

Matka Rańskiego

Nankin

Gites

Oficer

Barman

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-Notatki:
Podstawą scenariusza tego spektaklu stała się niezrealizowana dotychczas nowela filmowa Eustachego Rylskiego (autor błyskotliwie zadebiutował w 1984 r. tomem opowiadań historycznych "Powrót. Stankiewicz", później zabłysnął zbiorem opowiadań współczesnych "Tylko chłód"; dla Teatru TV napisał "Chłodną jesień" i "Zapach orchidei"). Materiał literacko opracował i wyreżyserował całość Filip Zylber (debiut filmowy "Pożegnanie z Marią", 1993; reżyseria kilku spektakli Teatru TV - "Morderca", "Od szóstej do szóstej", "Sezon na dziewczęta" i in.).
W krakowskim spektaklu bardzo precyzyjnie poprowadzono wątek sensacyjny. Jednak sztuka jest przede wszystkim głęboką, psychologiczną opowieścią o naszym współczesnym świecie, którym rządzą pieniądze i przemoc, gdzie zagubiły się wartości, których brak wkrótce odczujemy jeszcze dotkliwiej.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.180116

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz