Umarli ze Spoon River (2006)

Puste hale, zrujnowane klatki schodowe, obnażone żebra żelbetonowych konstrukcji, pozbawione szyb okna... Zabudowania stoją pogrążone w całkowitej ciszy. Panuje całkowity bezruch. Dwóch elegancko odzianych mężczyzn wydaje się nie pasować do otoczenia. "Miasteczko opustoszałe, ludzi w nim nie ma? - zastanawia się jeden dżentelmen. - Ale jeśli się przyjrzeć... to są!" - zauważa po chwili. Istotnie, po dłuższej i dokładniejszej obserwacji powoli pojawiają się ludzkie sylwetki, zaś do uszu docierają strzępy prowadzonych przez nie rozmów. Wśród postaci jest czarnowłosa akordeonistka, śpiewająca o swej tajemnicy, ukrytej na zawsze pod kopcem ziemi.
Starszy człowiek poprawia nerwowo krawat i wspomina swe ostatnie chwile, gdy z żalem uświadomił sobie niszczący efekt upływu czasu. Piękna dama - łowczyni fortun - przywołuje z przeszłości odległe wydarzenia, zamorskie podróże, kochanków. Są też inni: młoda aktorka, niedoszła gwiazda Broadwayu, sprzedawca ze sklepu żelaznego, duchowny, żołnierz. Każda z postaci ma swoją własną opowieść. Wspominają młodość, miłostki, pasje i ambicje, chwile szczęścia i czarnej rozpaczy, opłakują złamane życie. Wszystkich tych ludzi łączy to miejsce - opuszczone miasteczko Spoon River - oraz śmierć. Od dawna bowiem są martwi. Niektórzy zginęli tragicznie, w wypadkach, wojnach, z własnej ręki. Inni po prostu odeszli. Lecz niespokojne duchy nie zauważają, że nie żyją, nie przyjmując do wiadomości własnej śmierci.

Autor sztuki: Edgar Lee Masters
Tytuł oryginalny: "Spoon River Anthology" („Antologia Spoon River”)
Przekład: Jan Prokop, Leszek Elektorowicz, Marek Skwarnicki, Michał Sprusiński, Jerzy Niemojewski
Produkcja: 2006
Premiera TV: 29 styczeń 2007

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Dippold Optyk

Margaret Fuller St. Aok

Ernest Hyde

John Ballard

Eugene Carman

Robert Fulton Tanner

Dora Williams

Abner Peet

Nieznany

Pani Jerzowa Reece

George Gray

Knowlt Hoheimer

John M. Church

John Cabanis

Thomas Rhodes

Bednarz Griffy

Benjamin Pantier

Sonia Rosjanka

Pani Pantierowa

Ralph Rhodes

A.D. Blood

Sędzia Arnett

Edith Conant

Elizabeth Childrers

Abel Melveny

Mary McNelly

Sarah Brown

William

Emily

Flossie Cabanis

Pani Sibley

Chłopiec

Penniwit, fotograf

Lidia Humphrey

Reuben Pantier

Szynkarz Burchard

Ojciec

Maurycy
Notatki:
Edgar Lee Masters, tworzący na przełomie XIX i XX wieku amerykański pisarz i poeta, jest przez niektórych nazywany "Balzakiem poezji". Jego "Antologia Spoon River" to dzieło bez precedensu w historii światowej literatury. W swoich wierszach Masters wskrzesił dawno umarłych mieszkańców zrujnowanego miasteczka. Każda z występujących w zbiorze postaci ma swoją własną historię. Ich opowieści wzajemnie zazębiają się i uzupełniają, każda niesie ze sobą jakąś uniwersalną prawdę.
Ponadczasowe przesłanie oraz niezwykła atmosfera świata wykreowanego przez Mastersa skusiły reżyserkę Joannę Ptaszyńską do podjęcia próby telewizyjnej adaptacji jego poezji. Z historii 244 bohaterów antologii Ptaszyńska wybrała kilkadziesiąt. Reżyserka zaprosiła na plan plejadę polskich aktorów. Jedną z ostatnich w życiu ról zagrał tu Leon Niemczyk. O oprawę muzyczną tego przejmującego i niepokojącego widowiska zadbał Sebastian Kondratowicz. Zdjęcia powstawały na terenie zlikwidowanej Huty "Kościuszko" w Chorzowie. [TVP]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.170320

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz