Poezja K.K.Baczyńskiego jest w powszechnej świadomości przede wszystkim symbolem i śladem"czasu zagłady". Okupacyjną noc opisaną w jego wierzsach rozświetla - niejko na przekór- miłość. Jego erotyki skierowna najpier do narzeczonej, a potem do zony Barbary są czymś wyjątkowym w polskiej literaturze. Powstawały obok wierszy zaplątanych w wojnę i historię, stając się dopełnieniem tragicznego losu człowieka sakazanego na śierc.
Bohaterami spektaklu sa kobieta i mężczyzna, Ona i On. Mężczyzna nie zyje, odszedł,został zabity, ale w jej sercu i wspomnieniach jest stale obecny. Jest niczym duch, sen, mara. Towarzyszy jej raz po raz, pojawiając się za szybą, w oknie, na pustej ulicy - bohater sennego marzenia widzianego na jawie... Przychodzi do niej, aby snuć poetycki dialog, drażnić i pieścić słowami, które są echem prowadzonych kiedyś w rzeczywistości rozmów. Pomiędzy kobietą, a mężczyzną toczy się rozmowa - miłosny dialog na tle wojny. Miłość, ciało, zmysły, pożądanie, zestawione są z umieraniem, pożogą, wojskiem, wybuchami, strzelaniną. Śmierć nadaje miłości najwyższą wartość.
K. K. Baczyński poległ w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Został trafiony w głowę, gdy nieostrożnie wychylił się na linię strzału z okna narożnego pokoju na pierwszym piętrze pałacu Blanka, gdzie wraz z innymi pełnił służbę obserwacyjna. Zginął 4 sierpnia 1944r., około godziny 16.00...Ubrany był w bryczesy i szarą marynarkę. Miał dwadzieścia trzy lata.
Wykorzystano wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz nagranie z 1967 roku "Wiersze Baczyńskiego" w wykonaniu Ewy Demarczyk.
Autor: Krzysztof Kamil Baczyński
Tytuł oryginalny: różne (wiersze):
"Elegia I"
"Niebo złote ci otworzę..."
"Rozstanie"
"Promienie"
"Inny erotyk"
"Żal"
"Więc nie poszukasz mnie..."
"Spójrz!..."
"Tych miłości, które z nami..."
"O mój ty smutku cichy"
i inne
Produkcja: 1999
Premiera TV: 2 sierpień 1999
Reżyseria:
Muzyka:
muzyka
"Wiersze Baczyńskiego"
Obsada:
Ona
On
Wikipedia (polski)
03.171028
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz